Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
- LXND81861
- Expired
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
Seller Listing Description
Retina HD display
4.7-inch (diagonal) widescreen LCD Multi‑Touch display with IPS technology
1334-by-750-pixel resolution at 326 ppi
1400:1 contrast ratio (typical)
True Tone display
Wide color display (P3)
Haptic Touch
625 nits max brightness (typical)
Fingerprint-resistant oleophobic coating
Display Zoom
Reachability
Splash, water, and dust resistant
12MP Main Camera
Battery Health
- 81% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The iPhone is in good condition. It has minor scratches on the top of the iPhone.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 7, 2023
- Date Updated: Dec. 18, 2023
- Date Closed: Dec. 18, 2023
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...