Apple iPad 8th Gen
- LXMW38515
- Sold
Apple iPad 8th Gen
Seller Listing Description
Apple iPad 8th Gen. 32GB, Wi-Fi (Unlocked), 10.2 in - Silver. COMES WITH THE BLACK CASE.
IT DOES NOT COME WITH A CHARGER.
The iPad is used but in very good condition and works great. There are some minor lite scratches on the charging location of the iPad, but nothing that will affect the performance of the item. This listing is for the iPad 8th Gen only, no charger but it’s shipped with its original box . The tablet comes in silver color and has a cosmetic condition of good. The original box is included.
iPad battery's real stats (As of 12-2-23):
MaximumFCC (original maximum capacity): 9147 mAh
NominalChargeCapacity (current maximum capacity): 7629 mAh
CycleCount (number of complete charge cycles): 299 cycles
Relative to when it was new, the battery capacity is 83.4%
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
there is only some scratching by the charging port location, otherwise there is MINIMAL TO NO scratching on the tablet. It comes with screen protector. COMES WITH THE BLACK CASE.
IT DOES NOT COME WITH A CHARGER.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 1, 2023
- Date Updated: Dec. 6, 2023
- Date Closed: Dec. 6, 2023
Want to sell your Apple iPad 8th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 8th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...