Samsung Galaxy A53 5G
$165
Not Buyable
- LXKF92990
- Expired
Samsung Galaxy A53 5G
Good
--%
Battery Health
128GB
6GB
Black
Boost
Seller Listing Description
Samsung Galaxy A53 5G
-Boost Only-
128GB 6GB
SM-A536U
-Black-
Few scratches on the screen. Few Marks on the back battery door cover. Other than that the phone is ready to use.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Few scratches on the screen. Few Marks on the back battery door cover.
Ships from
Houston, TX
5.0 of 5.0 stars,
2 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 23, 2023
- Date Updated: Nov. 12, 2023
- Date Closed: Nov. 12, 2023
Want to sell your Samsung Galaxy A53 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy A53 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5000 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 164 mm 6.5 inches |
| Pixels Per Inch | 405 ppi |
Size and Weight
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 189 g 6.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...