Samsung Galaxy S8 Plus
- LXIM09981
- Sold
Samsung Galaxy S8 Plus
Seller Listing Description
Comes with case, see picture. I am including a new Adaptive Fast charger and USB-C cable that came with another phone purchase that I don't need. Sim door opening tool also included. Has been used on AT&T and more recently on Pure-Talk MVNO. Almost Good condition. I'm listing as Fair condition due to scratches on screen.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on screen, wear near buttons and near USB port. Has never needed repair.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 9, 2023
- Date Updated: Sept. 19, 2023
- Date Closed: Sept. 19, 2023
Want to sell your Samsung Galaxy S8 Plus?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S8 Plus Specs
| Capacity | 3500 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2880 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 519 ppi |
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 173 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...