Apple iPad 6th Gen
- LXGT72826
- Expired
Apple iPad 6th Gen
Seller Listing Description
Model: Apple iPad 6th Generation
Color: Space Gray
Storage Capacity: 32GB
Cellular Connectivity: Verizon (4G LTE)
Wi-Fi: Yes
Display: 9.7-inch Retina Display with LED-backlit Multi-Touch and IPS technology
Resolution: 2048 x 1536 pixels
Processor: A10 Fusion chip with 64-bit architecture and embedded M10 coprocessor
Operating System: iOS [16.5.1
Cameras: 8-megapixel rear camera, 1.2-megapixel front-facing camera
Touch ID: Yes, fingerprint sensor for secure authentication
Battery Life: 80%
Compatibility: Works with Apple Pencil (sold separately) for enhanced productivity and creativity
Accessories: Aftermarket charge cord
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light wear consistent with light previous use.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
Shipping usually occurs same day or within 24 hours of payment.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
30-day returns for items not as described. Buyer pays return shipping fees. Once the item is received back into our inventory, it will be retested/reviewed. Once confirmation is made of an item not as described, we will immediately refund return shipping costs along with a 100% refund. If a return is not qualified, we will refund 100% of the purchase price, but not return ship fees.
Listing Metadata
- Date Created: June 25, 2023
- Date Updated: Sept. 21, 2023
- Date Closed: Sept. 21, 2023
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...