Apple iPad 7th Gen
- LXFU11569
- Expired
Apple iPad 7th Gen
Seller Listing Description
The product you will be receiving is a 10.9 inch 2019 7th generation I Pad. This I Pad was used for college course work. It is in good condition with minimal signs of wear and tear on the exterior. There are a couple nicks on the corners. I have found that since this is an older model of an iPad that it is helpful to keep the background open apps closed in order to sustain the battery life's longevity!
Included:
iPad
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
This iPad is in good condition! There are no cracks, scratches or marks on the screen! On a few of the exterior edges there are a few nicks, but other than those things the ipad works well!!
I have found that since this is an older model of an iPad that it is helpful to keep the background open apps closed in order to sustain the battery life's longevity!
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 30, 2023
- Date Updated: June 10, 2023
- Date Closed: June 10, 2023
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 7th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...