Apple iPad 7th Gen
- LXAR09321
- Sold
Apple iPad 7th Gen
Seller Listing Description
This iPad is a Whole Unit Replacement (WUR) from AppleCare+, meaning that it was fully replaced through Apple Service. These iPads are in excellent condition and have been turned on for the first time to take pictures for this listing. Besides that, they have never been used.
Excellent cosmetic condition, battery health 100%
Has AppleCare+ Until August 10th 2023.
Activation lock / iCloud lock has been removed, and is ready to be setup by a new user.
Includes Charging Cable and Wall Plug.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 18, 2023
- Date Updated: Jan. 18, 2023
- Date Closed: Jan. 18, 2023
Want to sell your Apple iPad 7th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 7th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...