Apple iPhone 11
- LWMX04467
- Sold
Apple iPhone 11
Seller Listing Description
Black 256GB iPhone 11
Unlocked
Battery health is 98%.
Screen Condition: Moderate light scratching. Does not affect visibility when screen is illuminated.
Frame Condition: Mint
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen Condition: Moderate light scratching. Does not affect visibility when screen is illuminated.
Frame Condition: Mint
Seller Listing Addendum
All listings come with everything shown in the first photo.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We ship out all purchases within 1 business day. Business days are M-F, excluding holidays.
We primarily ship UPS Ground, but may fallback to USPS Priority Mail in certain situations.
Express shipping is shipped via UPS 2-Day or USPS Priority Mail Express
Suites and apartments numbers will likely be subject to Signature Delivery.
We are not responsible for undeliverable addresses or carrier delays.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
A 30-day return policy is offered on all purchases. The warranty period extends until 30 days from the date the shipment was delivered. Due to recent Paypal changes, a 15% restocking fee will be applied to all buyers remorse returns. If the device is found to be defective, restocking fee will be waived.
Warranty is void if either the software or hardware are not in the same condition as described in listing. Including but not limited to: cracked front or back glass, software modifications.
Refunds will be processed the same day the device is returned and verified to be in acceptable condition. To ensure the device is eligible for return, please ensure any iCloud/Google/Samsung account has been removed.
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 2, 2022
- Date Updated: Dec. 6, 2022
- Date Closed: Dec. 6, 2022
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...