Google Pixel 6 Pro
- LWCX61169
- Sold
Google Pixel 6 Pro
Seller Listing Description
This is an amazing bundle deal. Over $1,000 value here for $699. Everything you need to get into Google's ecosystem. (I didn't buy a charging brick so that's not included, but two Google USB C cables are.)
I used this Pixel 6 Pro as my secondary device, with my iPhone 13 Pro Max being my primary and found I just wasn't using it enough to justify keeping both. Everything is in great condition, aside from the normal wear and tear that you get with any phone like some scratches on the front screen.
All around the device looks great to me and never had any issues like cellular connectivity or wifi/bluetooth disconnects like some have experienced. Phone stayed in my house for the most part, and was always in a case. No screen protector used however.
Pixel Buds A-Series are also in great condition. I love the sound. Also comes with the official stormy black Pixel 6 Pro case and Caseology Vault case.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are a few scratches on the front screen, which I tried to get in the pictures but they are hard to see unless you're looking for them, and I can't see them when the screen's on as you’ll see.
These scratches are just from normal wear and tear, no drops or anything like that. The of the device is in great condition.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: March 17, 2022
- Date Updated: March 21, 2022
- Date Closed: March 21, 2022
Want to sell your Google Pixel 6 Pro?
Sell Similar on Swappa
Pixel 6 Pro Specs
| Capacity | 5003 mAh |
| Longevity | 48 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, Qi reverse | |
| Resolution | 1440x3120 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 513 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 164 mm 6.5 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 210 g 7.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...