Apple iPhone Xs Max
- LVDW62703
- Sold
Apple iPhone Xs Max
Seller Listing Description
This is a MINT condition 256GB phone. No scratches on either screen or back. Sides have usual small scuffs but as the frame is stainless steel, you could buff that out with a cheap bottle of metal/steel polish. Phone always had tempered glass screen protector and always in a case. Never dropped, all original parts (original battery, screen, etc.)
Battery health at 91%. Sale is for phone only but will include Caseology & UAG cases.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minimal wear. No scratches on screen or back. Always in case and with temepered glass screen protector.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: April 10, 2021
- Date Updated: April 15, 2021
- Date Closed: April 15, 2021
Want to sell your Apple iPhone Xs Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xs Max Specs
| Capacity | 3179 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1242x2688 |
| Screen Size | 165 mm 6.5 inches |
| Pixels Per Inch | 456 ppi |
| Width | 77 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 208 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...