Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LVCU72358
- Expired
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Seller Listing Description
Apple iPad Pro 3rd Gen. 64GB, Wi-Fi + 4G (Unlocked), 12.9 in - Space Gray. Shipped with USPS Priority Mail.
If you want to update The iPad you need to update via iTunes. Because when I jailbreak the iPad with uncover, it saying unable to check for update. And I don’t have computer right now so I can’t fix it.
Ipad pro 12.9 3rd generation warranty until 11/15/21
Hi I'm selling my iPad pro 12.9 3rd génération . No scratches and no dings or any marks. The warranty is until 11/15/21 .
The battery is 100%
Ios version 14
IT CAME WITH THE ORIGINAL ASSSESORIES
It is unlocked to work any carrier.
I will include keyboard and case
I will also include alternatives of Apple Pencil. ( palm rejection)
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: March 14, 2021
- Date Updated: May 21, 2021
- Date Closed: May 21, 2021
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...