Apple iPad Pro 11" 2018
- LVBG90185
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
Seller Listing Description
Only damage I can find on the iPad is the ding on the upper corner (pictured). It has a tempered glass screen protector and I cannot see any scratches on the screen. The smart folio case is worn, which always happens to these cases. The Keyboard is in good condition, it has had a skin on it the entire time I have had it. Once again the iPad is listed as fair, just in case you find something I did not.
There is also a patch where the coloring wore down on the skin for the keyboard folio. It is in the pictures.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small ding on the upper corner near the camera. iPad is listed as Fair just in case an eagle eyed buyer spots something I did not.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 2, 2021
- Date Updated: March 16, 2021
- Date Closed: March 16, 2021
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...