Apple iPhone 8 Plus
- LUNM40894
- Sold
Apple iPhone 8 Plus
Seller Listing Description
iPhone 8 Plus - 256GB
Unlocked so it will work with multiple carriers such as Sprint, T-Mobile, AT&T, and Verizon.
Battery Health is 85%
Charger + cable
Casemate protective case
I’ll also install a new tempered glass screen protector prior to shipping.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No damage. Normal wear such as light scratches on front and back. Difficult to capture in pics of phone.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 16, 2020
- Date Updated: Jan. 10, 2021
- Date Closed: Jan. 10, 2021
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...