Apple iPad 6th Gen
$290
Not Buyable
- LUNB84109
- Expired
Apple iPad 6th Gen
Good
--%
Battery Health
32GB
Gold
Unlocked
A1954
Seller Listing Description
Very gently used unit with very tiny scratches on the screen and the edges . Relatively the unit is clean and comes with No accessories
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very small scratches on the screen and battery cover
Ships from
Arlington, TX
4.5 of 5.0 stars,
93 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 5, 2020
- Date Updated: March 22, 2021
- Date Closed: March 22, 2021
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...