Apple iPhone Xr
- LULG35535
- Sold
Apple iPhone Xr
Seller Listing Description
Mint Condition iPhone Xr 256GB in Red for Sale. Please ask any and all questions you may have before purchasing.
Bought the iPhone 11 Pro recently, been meaning to sell this for some time. Was purchased directly from an Apple Store. Activated, and used on Verizon Wireless but as you know they unlock after 60 days, and there are currently no payment plans of any sort on this device. I could not list a 256GB Xr in Red under Verizon.
PayPal only. Shipping to the USA only. I will be shipping with USPS Priority + Signature Confirmation to protect both of us. So please keep that in mind when purchasing.
Quick Rundown:
- Mint Condition
- No iCloud Account
- No Payment plans
- 98% battery capacity
Comes with:
- iPhone XR 256GB in Product (RED)
- Original Box
- Original Manual
- Original, Never Used, Power Brick
- Original, Never Used, Lightning Cable
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 19, 2020
- Date Updated: Oct. 19, 2020
- Date Closed: Oct. 19, 2020
Want to sell your Apple iPhone Xr?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xr Specs
| Capacity | 2945 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...