Google Pixel
- LULE57943
- Expired
Google Pixel
Seller Listing Description
Unlocked original Google Pixel with 5 inch screen comes with original box and instructions, SIM card key, two tempered glass screen protectors (one already installed), transparent case to protect against bumps, and a genuine Apple charger. You only need a USB-C cable to charge and connect. Loved this phone so much I upgraded to a Pixel 3a. The back and sides are scratched but that's not noticeable in a case. Factory reset with Android 10 and ready for a new home. No low ballers please.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Multiple scratches on back and sides. Screen is like new.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 17, 2020
- Date Updated: Oct. 27, 2020
- Date Closed: Oct. 27, 2020
Want to sell your Google Pixel?
Sell Similar on Swappa
Pixel Specs
| Capacity | 4700 mAh |
| Longevity | 24 hours |
| USB | USB-C |
| Typical 4700 mAh (minimum 4558 mAh); 24+ hour battery life; up to 100 hours with Extreme Battery Saver | |
| Fast charging (up to 55% in about 30 minutes with Google 45W USB-C charger, sold separately) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1080x2424 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 422 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Actua OLED display, 1080 x 2424, 422 PPI, 60–120Hz | |
| Size | 152.8 x 72 x 8.5 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 153 mm 6.0 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 198 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...