Apple iPad Pro 11" 2018
- LUHJ29805
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
Seller Listing Description
This is a powerful iPad! With 1TB storage will feel endless. With Unlocked cellular connection it is a mobile workhorse.
This is an unused iPad, still sealed in plastic, provided as a swap by Apple. 90 day warranty by Apple extends to September 25, 2020.
Included is the 18w USB-C power adapter, a 2-meter USB-C charge cable, an Apple Smart Folio in white (the case has some discoloration), and an unapplied screen film.
A great package!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: July 10, 2020
- Date Updated: July 14, 2020
- Date Closed: July 14, 2020
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...