Apple iPhone 8 Plus
- LUGA05069
- Sold
Apple iPhone 8 Plus
Seller Listing Description
➤ Apple iPhone 8 Plus - 64GB - Gold (Sprint) A1864
➤ Device: iPhone 8 Plus
➤ Storage: 64GB
➤ Color: Gold
➤ Carrier: Sprint
➤ ESN & IMEI: Clean
➤ iCloud: Unlocked
➤ Battery health🔋: 84%
➤ Working condition: Perfect. Everything on the phone functions properly. Speaker, microphone, cameras, volume button, home button, touch ID, and charging port all tested and working.
➤ The phone will ship for free within 1 business day. Feel free to reach out if you have any questions!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
➜ A couple of very small light scratches at the top right of the screen. They are too faint for the camera to capture in the photos. They cannot be seen when the screen is on. Aside from that, the screen is in mint condition.
➜ The back glass does not have any marks or scratches; it is in perfect condition.
➜ There is some normal wear on the edge of the phone.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 4, 2020
- Date Updated: July 5, 2020
- Date Closed: July 5, 2020
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...