Apple iPhone 8
$215
Not Buyable
- LUCU31842
- Sold
Apple iPhone 8
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Silver
Sprint
A1863
Seller Listing Description
Apple iphone 8 64g in very good condition. Personal use phone.
Original box will come with phone
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone has some scratches on the front bottom corner. Otherwise very few visible marks
Ships from
Gainesville, FL
5.0 of 5.0 stars, 1 rating
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: March 13, 2020
- Date Updated: April 9, 2020
- Date Closed: April 9, 2020
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
Size and Weight
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...