Samsung Galaxy A20
- LUAO45208
- Expired
Samsung Galaxy A20
Seller Listing Description
This AMAZING phone comes factory sealed box.
To be used on any GSM networks in the US and worldwide (like AT&T, Cricket, T-Mobile, Simple Mobile, etc.).
Carrier
Type
GSM Unlocked
Processor
CPU Type
Octa-Core
CPU Speed
1.8GHz,1.6GHz
Display
Main Display Resolution
720 x 1560 (HD+)
Main Display Size
6.4"
Main Display Technology
Super AMOLED
Color Depth
16M
Sub Display Size
N/A (N/A)
Camera
Video Recording Resolution
FHD (1920 x 1080)@30fps
Main Camera - Flash
Yes
Main Camera - Auto Focus
Yes
Front Camera - Resolution
8.0 MP
Front Camera - F Number
F2.0
Main Camera - F Number (Multiple)
F1.9 , F2.2
Main Camera - Resolution (Multiple)
13.0 MP + 5.0 MP
Memory
Available Memory
20.0GB
External Memory Support
MicroSD (Up to 512GB)
RAM_Size (GB)
3GB
ROM_Size (GB)
32GB
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 15, 2020
- Date Updated: May 20, 2020
- Date Closed: May 20, 2020
Want to sell your Samsung Galaxy A20?
Sell Similar on Swappa
Galaxy A20 Specs
| Capacity | 4000 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 720x1560 |
| Screen Size | 162 mm 6.4 inches |
| Pixels Per Inch | 268 ppi |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 169 g 6.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...