Apple iPhone 8 Plus
$425
Not Buyable
- LTMK34167
- Sold
Apple iPhone 8 Plus
Good
--%
Battery Health
256GB
Gold
AT&T
A1897
GSM
Seller Listing Description
Includes original box, ear pods, headphone dongle, usb charging cable and adapter. Excellent condition.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light scuffs from normal wear and tear but in otherwise excellent condition.
Ships from
Orlando, FL
5.0 of 5.0 stars,
37 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 19, 2019
- Date Updated: Nov. 29, 2019
- Date Closed: Nov. 29, 2019
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...