Apple iPhone 8
- LRSA06007
- Canceled
Apple iPhone 8
Seller Listing Description
Accessories Included: USB Power Adapter & USB Lightning Cable
Manufacturer Warranty: Active till 6/23/2019
30-Point Functionality Test: All of our devices have been thoroughly inspected, surgically cleaned (PhoneSoap) and rigorously tested through our quality control program to ensure that they are in the exact condition we list them as to ensure Customer Satisfaction.
Certified Guarantee: 100% functional and ready to be activated.
Shipping: We ship all devices next business day via USPS (1-5 business days) will be sent with Delivery Confirmation.
Our Warranty: Returns can be made within 60 days from the delivery date on defective items. Must be in the same condition. A free shipping label will be provided. We reserve the right to charge a 20% restocking fee for buyers remorse returns. We reserve the right to charge a 20% restocking fee for abusing the return process; stating there is a problem that cannot be found by our technicians upon reviewing the returned product.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is 100% fully functional, and all activation locks have been removed. Battery health is in Great Condition (97% Capacity). The device's screen may have noticeable scratching. The device may have cosmetic defects, scratches, chips in housing, etc.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: April 14, 2019
- Date Updated: June 17, 2019
- Date Closed: June 17, 2019
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...