Apple iPad Pro 11" 2018
$400
Login to Buy
- LAFT97259
- Approved
Apple iPad Pro 11" 2018
Good condition
--%
Battery Health
512GB
Gray
Unlocked
A2013
iPad Pro 11” (2018) + Apple Folio, Magic Keyboard, Apple Pencil (2nd generation)
Comes with Apple Pencil (2nd gen), Apple Folio Case, and Apple Magic Keyboard.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No scratches or marks on the screen, wear/scratches on one corner (in photo), no scratches or marks on back camera, small discoloration on back (in photos). Normal wear on cases and slight scuff on pencil (in photos).
Ships from
San Antonio, TX
5.0 of 5.0 stars, 8 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from San Antonio, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 29, 2026
- Date Updated: May 29, 2026
- Date Expires: June 8, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 2018 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...