Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$402
Login to Buy
- LAFT48422
- Approved
- New Listing
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Good condition
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
A2228
2020 iPad Pro 11 inch
Very light ware. One scuff on bottom left and one scratch in display that you can see when display is off but is smooth to the touch still.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
- One scratch you can see when display is off but smooth to touch
- One scuff on bottom right
Ships from
Shakopee, MN
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Shakopee, MN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 30, 2026
- Date Updated: May 30, 2026
- Date Expires: June 9, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...