Apple iPhone 13 Mini
- LAFR47079
- Approved
Apple iPhone 13 Mini
100% Battery Health iPhone 13 Mini with Apple Leather Case
Price is firm, offers in comments will be ignored
This iPhone 13 Mini is in great shape and has a new battery from Apple installed with 100% health. It has a glass screen protector installed and also comes with a genuine Apple Leather case in good condition, although I do not have the box or other accessories. It is running the newest iOS 26 update at the time of posting. Please look at all pictures carefully so you know what to expect.
Price is firm, offers in comments will be ignored
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Has very slight signs of wear on frame. Has genuine Apple replacement battery.
Free Shipping
- Seller ships from San Jose, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 27, 2026
- Date Updated: May 27, 2026
- Date Expires: June 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Mini?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 13 Mini Specs
| Capacity | 2406 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1080x2340 |
| Screen Size | 137 mm 5.4 inches |
| Pixels Per Inch | 477 ppi |
| Width | 64 mm 2.5 inches |
| Height | 132 mm 5.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 141 g 5.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...