Apple iPad (9th Gen)
- LAFR17634
- Approved
- Featured
- Low Price
- New Listing
Apple iPad (9th Gen)
WiFi 64 GB in Space Gray - Near Mint Condition with 92% Battery Health Remaining & 21 Charge Cycles
Previously used with a case, iPad itself is in mostly pristine condition. A very faint scratch is visible at certain lower angles towards the bottom left of the device, but when viewed squarely at the screen or from above, scratch is mostly invisible. The rest of the device is otherwise mint.
Every photo included is from the current device and the condition is as photographed and stated. Does not come with the original box, a cable, or a charger.
If requiring an iPad 9 with an included iPort Luxe case and stand, please look at my other listing.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very faint scratch on bottom left only visible from lower angles; dead on and from above, its mostly invisible
Free Shipping
- Seller ships from Monrovia, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 28, 2026
- Date Updated: May 28, 2026
- Date Expires: June 7, 2026
Want to sell your Apple iPad (9th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (9th Gen) Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 487 g 17.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...