Apple iPad (7th Gen)
- LAFQ20563
- Approved
- Featured
Apple iPad (7th Gen)
WiFi - 32 GB Space Gray - Excellent Condition - 93% Battery Health with only 58 Charge Cycles
This WiFi iPad has only ever been used inside the case and has no visible wear and tear on the aluminum shell. There are two faint scratches visible under bright light on the right side of the front glass, but the rest of the device is otherwise mint. These blemishes have been photographed at 5x (on an iPhone) with a Sharpie for size reference.
Every photo included is from the current device and the condition is as photographed. Does not come with the original box, a cable, or a charger.
If requiring an iPad 7 with an included iPort Luxe case and stand, please look at my other listing.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Two faint scratches visible at certain angles under bright light. As show in photos.
Free Shipping
- Seller ships from Monrovia, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 26, 2026
- Date Updated: May 27, 2026
- Date Expires: June 5, 2026
Want to sell your Apple iPad (7th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (7th Gen) Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...