Apple iPhone 13
- LAFP60796
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 13
Unlocked Apple iPhone 13 – Very good Condition – Always Case & Screen Protector Protected
Selling my Apple iPhone 13 in very good condition. The phone has always been kept in a hard protective case and used with a screen protector since day one, so it is very clean with minimal signs of wear.
The charging port requires a little bit of toggle and push but the MagSafe works perfectly fine.
Everything works well.
Face ID
Cameras
Speakers/microphone
Buttons
No cracks, dents, or repairs. The display and back glass are in great shape, and the phone has been well cared for throughout ownership.
The device will be fully reset, removed from iCloud, and ready for activation. Battery health is strong.
Includes:
iPhone 13
Original box/cable
Can include a case if requested
Fast shipping and happy to answer any questions.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No visible imperfections. Device always had a screen protector and a solid case. Very minor dotted discoloration on the side
Free Shipping
- Seller ships from Alpharetta, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 26, 2026
- Date Updated: May 27, 2026
- Date Expires: June 6, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...