Apple iPhone 11
- LAFO57728
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 11
Unlocked iPhone 11 64GB
Unlocked used iPhone 11 64 GB.
Works great. Charging is a little slow.
Currently running on iOS 18.6.2 and has not been updated to the latest iOS.
Will ship in a used wallet case.
Xfinity
- Carrier compatible with Xfinity
-
Compatible carriers:
- • Xfinity
Battery Health
- 69% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Slight color wear on the edges and corners. Light scuffing on the screen. Light scratch on plastic near the camera.
Battery capacity is 69%. Apple message displays" Your battery's health is significantly degraded."
Free Shipping
- Seller ships from Lake Jackson, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 25, 2026
- Date Updated: May 26, 2026
- Date Expires: June 4, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...