Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LAFO48801
- Approved
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 - AT&T, Silver, 256 GB, A2014
Hello up for sale is an iPad Pro 12.9" 3rd Generation in Silver. It has 256 GB. It’s paid off so can be unlocked to use on any cellular provider but was used on AT&T. All functions work as they should.
The battery health on this iPad is 73.8% with 1,039 cycles according to Coconut Battery. Despite the higher cycle count there is no service battery message on this iPad. Detailed device/battery information in pictures.
This listing comes with original box, USB-C to USB-C charging cable, charging adapter, documentation and Apple iPad Pro Keyboard.
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One small scratch on screen, several small scuffs/scratches on body. Small dent on edge near cellular antenna. Please review pictures for imperfections.
Free Shipping
- Seller ships from Fond Du Lac, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 25, 2026
- Date Updated: May 25, 2026
- Date Expires: June 4, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...