Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$258
Login to Buy
- LAFN57065
- Approved
- Price Drop
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Fair condition
--%
Battery Health
256GB
Gray
Wi-Fi
A2228
Seller Listing Description
iPad Pro 11-inch 2nd gen with original box and charger and non-original USB-C charging cable. Some dings around the edges but still in good working condition.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Dents and scrapes around rim of iPad. Otherwise clean, perfect screen.
Ships from
San Jose, CA
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from San Jose, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 24, 2026
- Date Updated: May 25, 2026
- Date Expires: June 3, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...