Apple iPhone 11
- LAFM81610
- Approved
- Low Price
- New Listing
Apple iPhone 11
Apple iPhone 11 128gb Purple Unlocked Ready to use
Welcome to Midwest Tech Outlet. We are new on Swappa but have 10 years of experience in the industry.
Apple iPhone 11 128GB Purple – Unlocked
Fully functional and tested. Clean IMEI and fully paid off. No iCloud lock and ready for activation.
Cosmetic condition is good with only light signs of normal use. No cracks or dents.
Battery health is currently at 79%
All features work properly including cameras, speakers, charging port, and buttons.
Does not include original box, charging cable, and protective case. This is phone only
Ships within 1 business day via USPS with tracking. Device will be packaged securely and factory reset before shipping.
Buy with confidence — I aim to provide accurate listings, fast shipping, and excellent communication.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with TextNow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
minor scuffs on screen and back otherwise in good condition. No repairs. Everything is original.
Free Shipping
- Seller ships from Gurnee, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 23, 2026
- Date Updated: May 23, 2026
- Date Expires: June 2, 2026
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...