Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
$514
Login to Buy
- LAFM71354
- Approved
- New Listing
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
Mint condition
--%
Battery Health
512GB
Gray
Unlocked
A2069
Like new iPad Pro 12.9” 4th generation
Like new iPad Pro 12.9” 512gb WiFi and cellular. Factory unlocked to work on carriers worldwide. 100% functional no sign of use. All original parts no repair or replacement. Excellent battery life. Comes with Apple Magic Keyboard and Apple Pencil Pro.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Newbury Park, CA
5.0 of 5.0 stars, 222 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Newbury Park, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 23, 2026
- Date Updated: May 23, 2026
- Date Expires: June 2, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...