Samsung Galaxy A53 5G
$134
Login to Buy
- LAFM23972
- Approved
Samsung Galaxy A53 5G
Good condition
--%
Battery Health
128GB
6GB
Black
T-Mobile
Great condition Samsung Galaxy A53 5G with case
Great condition Samsung Galaxy A53 5G with case. Compatible with T-Mobile, Consumer Cellular, (possibly others)
Also includes Samsung charger and a charging cable.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone very good condition, case is floating speckled on the back.
Ships from
Amherst, MA
5.0 of 5.0 stars, 3 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Amherst, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 23, 2026
- Date Updated: May 23, 2026
- Date Expires: June 2, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy A53 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy A53 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5000 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 164 mm 6.5 inches |
| Pixels Per Inch | 405 ppi |
Size and Weight
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 189 g 6.7 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...