Samsung Galaxy S20 5G
- LAFM17328
- Approved
- Price Drop
Samsung Galaxy S20 5G
UNLOCKED Samsung Galaxy S20 5G UW (Ultra Wideband)
This phone is unlocked and works with other carriers.
It was lightly used by my mother and kept in perfect shape. It comes as shown together with the cases shown.
The Samsung SM-G981V is the official model number for the Verizon Wireless carrier-specific variant of the Samsung Galaxy S20 5G UW (Ultra Wideband)
Hardware Specifications Overview
According to the official hardware breakdown hosted on GSMArena, the SM-G981V varies slightly from standard unlocked US variants (SM-G981U) in a few technical areas:
Display: 6.2-inch Dynamic AMOLED 2X panel, 120Hz refresh rate, and 3200 x 1440 resolution.
Processor: Qualcomm Snapdragon 865 5G.RAM: 8GB of RAM (Note: This is a reduction from the 12GB of RAM found on the non-UW sub-6GHz carrier models).
Storage: 128GB internal flash memory
Battery: 4000 mAh capacity with 25W fast charging.
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Solon, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 23, 2026
- Date Updated: May 23, 2026
- Date Expires: June 2, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S20 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S20 5G Specs
| Capacity | 4000 mAh |
| Longevity | 17 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x3200 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 566 ppi |
| Width | 69 mm 2.7 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 163 g 5.8 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...