Samsung Galaxy S22 Plus
- LAFL57239
- Approved
- Featured
- Price Drop
Samsung Galaxy S22 Plus
Near Mint S22+ (Plus Extras)
Near Mint S22+ 256GB. Lived it's entire life in cases with screen protectors.
Included are the original box and documentation, factory USB C to USB C cable, SIM ejection pin, more Supershieldz screen protectors and a Samsung Smart LED View Cover. The LED View Cover is basically new, it was on the phone for 3 days.
This was a loved and cared for phone that still has a lot of life to give.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Mint Mobile, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Mint Mobile
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
None! As near to mint as it could be but Swappa won't mark it as mint.
Free Shipping
- Seller ships from Redwood Falls, MN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 22, 2026
- Date Updated: May 22, 2026
- Date Expires: June 1, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S22 Plus?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S22 Plus Specs
| Capacity | 5000 mAh |
| Longevity | 19 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1080x2340 |
| Screen Size | 167 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 390 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 157 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 196 g 6.9 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...