Apple iPhone 16e
$288
Login to Buy
- LAFK90989
- Approved
- Price Drop
- Recently Updated
Apple iPhone 16e
Good condition
100%
Battery Health
128GB
Black
Boost
A3212
Clean iPhone 16e Boost Mobile 128GB with charger
iPhone 16e for Boost Mobile in very clean condition. I put a screen protector on the phone, and the screen and back are clean with no scratches. Includes charging cord and wall block. Very light wear on the frame only. No cracks.
Boost
- Carrier compatible with Boost
-
Compatible carriers:
- • Boost
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen and back are clean with no scratches. Very light wear on the frame only. No cracks or major damage.
Ships from
Birmingham, AL
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Birmingham, AL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 21, 2026
- Date Updated: May 23, 2026
- Date Expires: May 31, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16e?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16e Specs
Battery and Charging
| Longevity | 26 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; up to 26 hours video playback; Qi wireless charging | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 30 minutes with 20W adapter or higher (sold separately) | |
| Wireless charging (Qi) | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2532x1170 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| 6.1-inch Super Retina XDR (OLED), 2532x1170 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 167 g 5.9 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...