Apple iPad (8th Gen)
$129
Login to Buy
- LAFK74382
- Approved
- Low Price
Apple iPad (8th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
32GB
Silver
Wi-Fi
A2270
Seller Listing Description
Very good condition - includes case, box, and charging cord.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Good overall condition, very little signs of wear.
Ships from
Eau Claire, WI
5.0 of 5.0 stars, 115 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Eau Claire, WI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 21, 2026
- Date Updated: May 21, 2026
- Date Expires: May 31, 2026
Want to sell your Apple iPad (8th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (8th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...