Apple iPhone 17 Pro Max
- LAFK58969
- Approved
- Price Drop
Apple iPhone 17 Pro Max
Like New, 3-Month-Old, Lightly Used, iPhone 17 Pro Max with Extras & Free Express Shipping
Hi All. I am selling my unlocked, like New, 3-Month-Old, Lightly Used, iPhone 17 Pro Max. The phone was purchased from Apple on February 10, 2026, so you have the remainder of the warranty through February 2027. The phone has been used on and off since February as I am more and an Android person and have been using my Samsung more than the iPhone. The battery health is at 100% and the cycle count is less than 40. You get the phone, original box, unused charging cable, installed screen protector that has been on since unboxing, 6 cases and a couple boxes with leftover screen protectors inside. The phone will get shipped via FedEx Express and a signature will be required due to the insurance that will be placed on the shipment. If you have any questions, feel free to ask. Thanks.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Hyattsville, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 20, 2026
- Date Updated: May 21, 2026
- Date Expires: May 31, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...