Apple iPhone Air
$927
Login to Buy
- LAFK29180
- Approved
- Recently Updated
Apple iPhone Air
Mint condition
100%
Battery Health
256GB
Sky Blue
Unlocked
A3260
Mint iPhone Air 256 GB with Pitaka Case and MagSafe Battery
Selling my mint condition iPhone Air, unlocked with 256 GB of storage. Also included is an Apple MagSafe battery pack, a Pitaka Ultra-Slim case and the iPhone Air original box. Battery capacity is at 100%, in good health. I just installed a brand new screen protector.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Alachua, FL
5.0 of 5.0 stars, 9 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Alachua, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 21, 2026
- Date Updated: May 21, 2026
- Date Expires: May 31, 2026
Want to sell your Apple iPhone Air?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone Air Specs
Battery and Charging
| Longevity | 27 hours |
| USB | USB-C |
| Up to 27 hours video playback; built-in rechargeable lithium-ion battery | |
| Fast-charge: up to 50% in 30 min with 20W+ adapter (USB-C) or 30W+ with MagSafe Charger | |
| MagSafe up to 20W; Qi2 up to 20W | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2736x1260 |
| Screen Size | 166 mm 6.6 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.5-inch Super Retina XDR OLED; ProMotion up to 120Hz; Always-On; 2736x1260 at 460 ppi | |
Size and Weight
| Size | 156.2 x 74.7 x 5.64 mm |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.2 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 165 g 5.8 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...