Apple iPad (5th Gen)
$82
Login to Buy
- LAFH58554
- Approved
- Low Price
Apple iPad (5th Gen)
Good condition
--%
Battery Health
32GB
Gold
Wi-Fi
A1822
iPad 5th Gen Gold 32GB WIFI with keyboard
In very good used condition. Comes with an attachable keyboard and charging cable in its original box.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor wear from normal use; always kept in a protective case with a screen protector on it.
Ships from
Elburn, IL
5.0 of 5.0 stars, 2 ratings
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Elburn, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 18, 2026
- Date Updated: May 18, 2026
- Date Expires: May 28, 2026
Want to sell your Apple iPad (5th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (5th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
Size and Weight
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...