Apple iPhone 16 Plus
$557
Login to Buy
- LAFH46698
- Approved
Apple iPhone 16 Plus
Good condition
--%
Battery Health
128GB
Black
Cox Mobile
A3082
Unlocked iPhone 16 plus with Apple iPhone Case
Used and in great condition. Comes with black Apple iPhone Case
Cox Mobile
- Carrier compatible with Cox Mobile
-
Compatible carriers:
- • Cox Mobile
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Good condition. Minor wear. Equipped with Screen Protector
Ships from
Kansas City, MO
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Kansas City, MO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 18, 2026
- Date Updated: May 19, 2026
- Date Expires: May 28, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Plus?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4674 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...