Apple iPhone 16 Pro
- LAFH22025
- Approved
Apple iPhone 16 Pro
1 Year Warranty | FREE UPS Shipping | 0 BATTERY CYCLES | AT&T ONLY
AT&T ONLY
We offer a 30-day money back guarantee on all our devices. The device will be shipped within ONE BUSINESS day and generally delivered within 2-3 business days after shipping.
AT&T ONLY
All devices are tested using industry leading software and results are stored in our database for record keeping along with Serial Number/IMEIs. Devices go through a 25 point inspection process to ensure all functions are performing as intended.
AT&T ONLY
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Palatine, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 18, 2026
- Date Updated: May 18, 2026
- Date Expires: May 28, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 16 Pro Specs
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...