Apple iPhone 17
- LAFH07864
- Approved
Apple iPhone 17
Apple iPhone 17 – 256GB – Mist Blue – Mint – Original Box & Accessories
Selling a 256GB iPhone 17 in Mist Blue in mint condition. Purchased in October 2025 and carefully used.
A case and screen protector were installed immediately after opening. The phone has remained protected at all times. The screen protector is still affixed and will remain installed for the buyer.
Screen, frame, and back glass are pristine with no cosmetic wear.
The device will be factory reset, signed out of iCloud, and ready for activation.
Condition: Mint (no scratches, dents, or blemishes)
Color: Mist Blue
Storage: 256GB
Battery: 100% Health, 49 Cycle Count
Purchase Date: October 2025
Included:
- Original retail box
- Unused original braided USB-C cable
- Screen protector (currently installed)
- Color match MagSafe case
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Nashua, NH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 18, 2026
- Date Updated: May 19, 2026
- Date Expires: May 28, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...