Samsung Galaxy S21 FE 5G
- LAFE56667
- Approved
Samsung Galaxy S21 FE 5G
VERY GOOD CONDITION Samsung S21 FE 5G
Includes USB-C charging cable and SIM ejection tool. Very good to near mint condition. Great basic phone. It was originally Verizon branded but is CARRIER UNLOCKED, so you can use it with any carrier. It does require a physical SIM card, which you can get from your carrier.
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Very small scuff on back, but barely visible as the back is matte black (graphite) color.
Free Shipping
- Seller ships from Punta Gorda, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 15, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 25, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S21 FE 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S21 FE 5G Specs
| Capacity | 4500 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1080x2340 |
| Screen Size | 163 mm 6.4 inches |
| Pixels Per Inch | 403 ppi |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...