Apple iPad (7th Gen)
- LAFE38924
- Approved
- Featured
Apple iPad (7th Gen)
WiFi - Includes iPortLuxe Case & Stand - iPort Charger - Excellent Battery Health & 6 Charge Cycles
This WiFi iPad has only ever been used inside the case and has no visible wear and tear on the main body. There will be minor scratches and marks on the stand and/or case. iPad has been reset and is fully functional.
Includes an iPort Stand, a USB-A to USB-C cable, a 12.72W charger (2.4 A/5.3 V), and a hex key to lock/unlock the case. Lightning cable required to charge iPad independently of the case.
The case attaches magnetically to the dock. When dock is connected to charger, iPad will automatically charge either horizontally or vertically via pins.
iPad will be shipped un-assembled in the case in an iPortLuxe box (no original Apple box). Stand will ship wrapped in foam, bubble wrap, or other padded material.
Wi-Fi
- Carrier compatible with Wi-Fi
-
Compatible carriers:
- • Wi-Fi
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Monrovia, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 14, 2026
- Date Updated: May 14, 2026
- Date Expires: May 24, 2026
Want to sell your Apple iPad (7th Gen)?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPad (7th Gen) Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 493 g 17.4 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...