Apple iPhone 13 Pro Max
$382
Login to Buy
- LAFE26138
- Approved
- Low Price
- New Listing
Apple iPhone 13 Pro Max
Fair condition
77%
Battery Health
256GB
Sierra Blue
T-Mobile
A2484
iPhone 13 Pro Max – Unlocked – 256GB – Sierra Blue
Selling my iPhone 13 Pro Max. The phone is fully functional with no issues.
Details:
Model: iPhone 13 Pro Max
Storage: 256GB
Color: Sierra Blue
Carrier: Unlocked (works with all carriers)
Battery Health: 77%
Original owner: Yes
What’s included:
iPhone 13 Pro Max
Original box
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 77% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratch on top right corner.
Ships from
Fort Lee, NJ
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Fort Lee, NJ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 15, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone 13 Pro Max Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...