Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
- LAFE08932
- Approved
- Low Price
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
94% Battery Health! Carrier Unlocked! Trusted Seller!
The phone in the pictures is the one you will receive. This is NOT a refurbished unit - its all original Apple parts. The display has some scratching with the heaviest being in the top right corner and scuffing along the left of the earpiece. It also has a deeper scratch in the middle of the display, but it does not affect the display functionality - please see pics. The frame is in excellent condition. The back are in great condition with some light scratching on the back bottom and some scuffing in the bottom left corner. Battery health is 94%. This unit is carrier unlocked so it will work with any wireless network. Currently running iOS 18.4.1. This is the phone only, no accessories and no charger.
AT&T
- Carrier compatible with AT&T
-
Compatible carriers:
- • AT&T
Battery Health
- 94% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratching on the display glass.
Free Shipping
- Seller ships from Spring, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 15, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...