Samsung Galaxy S21 5G
$150
Login to Buy
- LAFE04450
- Approved
Samsung Galaxy S21 5G
Good condition
--%
Battery Health
128GB
8GB
Gray
Verizon
SM-G991U
Verizon
- Carrier compatible with Verizon
-
Compatible carriers:
- • Verizon
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Two very tiny nicks on side of phone, hard to see with the naked eye. Overall the phone is in great condition, was in a case since purchased.
Ships from
Winston Salem, NC
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from Winston Salem, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 15, 2026
- Date Updated: May 15, 2026
- Date Expires: May 25, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy S21 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy S21 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4000 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 424 ppi |
Size and Weight
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 170 g 6.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...