Samsung Galaxy Note 20 5G
$158
Login to Buy
- LAFD56745
- Approved
- Price Drop
- New Listing
Samsung Galaxy Note 20 5G
Fair condition
--%
Battery Health
256GB
8GB
Mystic Gray
Unlocked
SM-N981U1
Samsung Galaxy Note 20 5G
Had it up in the closet for years. No damage. Had a case and screen protector on. Still has factory back plastic on.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • Ultra Mobile
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Around the sides are worn from years of use. No cracks or damage to front and back glass though. USB C connection needs to be cleaned out, but charges fine still. Just has dust packed in it a bit.
Ships from
West Branch, MI
PayPal
Seller accepts payment via PayPal
Free Shipping
- Seller ships from West Branch, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 14, 2026
- Date Updated: May 14, 2026
- Date Expires: May 24, 2026
Want to sell your Samsung Galaxy Note 20 5G?
Sell Similar on Swappa
Have a concern about this listing?
Report this listing to Swappa staff
Galaxy Note 20 5G Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4300 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 393 ppi |
Size and Weight
| Width | 75 mm 3.0 inches |
| Height | 162 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 192 g 6.8 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...